סוגי מנעולים – יתרונות וחסרונות

תחום המנעולנות עבר תהפוכה רצינית בשנים האחרונות והפך להיות מקצוע מתפתח ומתקדם ביותר. בעבר היו סוגי מנעולים מעטים שהיו די פשוטים, ולצערנו, אפשרו פריצות רבות וחדירות לפרטיות של האנשים. כיום לעומת זאת, ישנם סוגי מנעולים רבים, חלקם סוגי מנעולים לדלתות וחלקם לשימושים אחרים כמו מנעולים לכספות, מנעולים לשער גינה, מנעולים לרכבים וכו' איתם הגיעה גם טכנולוגיה מתקדמת.
אז מה הם סוגי המנעולים הקיימים בשוק כיום ומה היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם?

מנעול צילינדר – הפשוט והטוב!

המנעול הנפוץ ביותר כבר שנים. המנעול בנוי על עקרון הגליל, הגליל (הצילינדר) יזוז רק כאשר המפתח שיחדור פנימה יזיז את הפינים ויישר אותם בדיוק על פי צורת המפתח.
קיימים מספר רב של מנעולי צילינדר: מנעולי תלייה, מנעולי דלתות, רב בריח וכו.
המנגנון הנפוץ ביותר מכיל בתוכו 5 פינים, והוא מאפשר בערך 100,000 וריאציות שונות. מנעולן יכול לפרוץ מנעול כזה באופן ידני ולא חייב להשתמש בכלי עבודה לשם כך.

יתרון: מאפשר הגנה טובה לדלת ומחירו שפוי ושווה לכל כיס.
חסרון: פתיחתו היא די בסיסית ע"י מפתח, שניתן לאבד בקלות.

מנעול צילינדר
מנעול צילינדר

מנעול צירופים

למנעול צירופים יש מספר שמות: "מנעול קוד" ו"מנעול קומבינציה".
מנעול זה עובד על פי עקרון הדסקיות, לכל אחת מהדסקיות יש מקום אחד בלבד בו היא צריכה להיות ממוקמת, ברגע שהדסקית "יושבת" במקום הנכון מקום זה מסתמן. הקוד שיבחר בעל המנעול והספרות אותן הוא מכיל יצביעו כל פעם על הדסקית המיועדת.
לעומת מנעול הצילינדר, מנעול זה לא דורש מפתח לצורך פתיחתו.
היתרון המובהק במנעול זה שניתן להימנע מהבעיה המוכרת שרבים נתקלים בה "איבוד המפתחות" משום שבעל המנעול יכול פשוט להקיש את הקוד במנעול ובכך נפתרה הבעיה.
מצד שני, אם בעל המנעול ישכח את צירוף הקוד הוא יאלץ להזמין מנעולן שיאפס את המנעול וישחזר את הקוד.

יתרון: לא מצריך החזקת מפתח ולא קיים "הסיכון" שמא יאבד המפתח, מאפשר הגנה מירבית על הדלת מאחר ומקשה על הפורצים.
חסרון: בהחלט ניתן לשכוח את הקוד, מה שלא פותר לנו את בעיית "השכחה" ומחייב שחזור קוד.

מנעול צירופים
מנעול צירופים

מנעול ביומטרי

מנעול ביומטרי הנו מנעול בטכנולוגיה מתקדמת יחסית לעומת יתר המנעולים.
מנעול ביומטרי מאפשר לבעל המנעול להשתמש באמצעי פיזי כגון: טביעת אצבע, קרנית עין או זיהוי באמצעות קולו. מנעול זה מאפשר להגדיר טביעות אצבע מרובות כדי לאפשר כניסה של כלל אנשי הבית.
מנעול ביומטרי מחייב ידע מקצועי מאד ספציפי, המנעולן שיתקין אותו יהיה חייב לדעת כיצד להתקין את המנעול במקצועיות רבה ובהתאם לדרישות הטכנולוגיה העכשוויות.

יתרון: לא מחייב החזקת מפתח, ולא קיים החשש שמא הוא יאבד. האמצעים בהם ניתן להכנס לדלת הם ע"י הנתונים הפיזיים הקיימים בכל אחד מאיתנו, כגון טביעת אצבע, קרנית העין או הקול.
חסרון: ביחס ליתר המנעולים, מחירו יקר יותר בשל הערך המוסף של הטכנולוגיה המתקדמת אותה הוא מביא.

מנעול ביומטרי חכם
מנעול ביומטרי לדלת

מנעול לשונית

מנעול פשוט מאד בבסיסו, משמש בעיקר לנעילת דלתות חסרות חשיבות כגון: נעילת מגירות בבית, דלת תיבת דואר או סתם
דלתות שמכילות ציוד. המנגנון שלו פשוט ביותר, כאשר מסובבים את המפתח בחור המנעול מסתובבת מתכת פנימית אשר מצמידה את הדלת למקומה ולא מאפשרת לא להיפתח. מנעול הלשונית נמכר במחיר זול יחסית בשל אי מורכבותו.

יתרון: מנעול זול וזמין, מאפשר נעילת דלתות בהרכבה קלה בפנים הבית.
חסרון: מנגנון פשוט מאד, לא ניתן להשתמש בו כדי להגן על הדלת באמת.

מנעול לשונית
מנעול לשונית

מנעול עליון 

מנעול עליון מכונה גם "פבלוק" או "מנעול כספת". לעומת מנעולים אחרים שמותקנים בחלקו העליון של הדלת, מנעול זה מותקן בגובה הפנים של אדם ממוצע. לרוב תמצאו את המנעולים הללו מותקנים בדלתות עץ שפריצתם קלה יותר מאשר דלתות פלדה.
ניתן להתקין את המנעול במערכות נעילה בעלות צילינדרים. לרוב מדובר במערכת צילינדר שונה מהרגיל על מנת להקשות על הפורץ לפרוץ את הדלת. מנגנון זה מכיל 3 בריחים אשר חודרים למשקוף הדלת, חלילה במקרה של פריצה, ייאלץ הפורץ לפרוץ 2 מנגנונים כדי להיכנס לבית, דבר שמקשה עליו מאד. באופן כללי ידוע שפורצים יעדיפו להתחמק מפריצת דלת בה מורכבת מנעול עליון. מחירו של המנעול העליון שווה לכל כיס.

יתרון: מאפשר הגנה מירבית לדלת, מחירו שווה לכל כיס.
חסרון: לרוב מצריך התקנה בנוסף למנעול הקיים בדלת.

מנעול כספת עליון
מנעול כספת עליון